Speaking of flexibility, the modular design concept of the R&S®SMATE200A means that the R&S®SMATE200A can easily be adapted to the needs of any application. Users have the choice of either 3 GHz or 6 GHz RF outputs in one or two paths and may opt for up to two completely independent baseband sources. As in the R&S®SMU200A, these sources may be used to produce complex signals in realtime or output preloaded waveforms from the internal arbitrary waveform generator.
Specifications
| Frequency | |
| Frequency range | 100 kHz to 3 GHz/6 GHz |
| Setting time | <1 ms |
| Setting time in List mode | <400 µs |
| Level | |
| Level range | -144 dBm to +13 dBm (PEP) [+16 dBm in overrange] |
| Level range with High-Power Output option | -144 dBm to +19 dBm (PEP) [+26 dBm in overrange] |
| Setting time | <1 ms |
| Setting time in List mode | <1 ms |
| Spectral purity (f = 1 GHz) | |
| Nonharmonics Carrier offset > 10 kHz Carrier offset > 800 kHz |
<-80 dBc <-86 dBc |
| SSB phase noise (20 kHz carrier offset, 1 Hz meas. bandwidth) |
typ. -135 dBc typ. -140 dBc with option Low Phase Noise |
| Wideband noise (carrier offset >10 MHz, 1 Hz meas. bandwidth) |
typ. -153 dBc (CW) typ. -149 dBc (I/Q modulation) |
| ACLR performance | |
| 3GPP FDD test model 1, 64 | typ. 70 dB |
| I/Q bandwidth (RF) | |
| Internal | 80 MHz |
| External | 200 MHz |